Bude dolar 500?Důsledky opuštění americké měny pro Rusy

Podle některých zpráv může americký dolar postupem času zmizet z obratu operací zahraničního obchodu Ruské federace.Vláda vyvíjí a schvaluje plán přechodu na národní měnu.Znamená to, že nyní ve vztazích mezi vývozem a dovozem se zeměmi euroasijské unie zaplatíme v rublech, s Čínou - juany, s EU - euro?Země s největší pravděpodobností brzy pocítí výhody a nevýhody rolovacích bankovek Ruské federace v plném rozsahu, ale dnes lze pro Rusy a podnikatele identifikovat řadu důsledků.

Důvodem možného opuštění americké měny byla hrozba Washingtonu: zatčení ruského vládního dluhu, zmrazení finančních transakcí ruských státních bank ve Spojených státech - to vše tlačilo proces výběru dolarů z ruské ekonomiky.Plány na odmítnutí osídlení v měně Ameriky jsou podle prohlášení pana Siluanova připraveny a předloženy vládě.Podrobnosti plánu nebyly zveřejněny, málo je známo.Hlavní věc je přechod na osídlení v národní měně Ruské federace se zeměmi SNS, EU, Euroasijskou unií.V tomto případě je pokryta velká část transakcí a není vyloučena možnost odmítnutí platit za ropu v dolarech.

Proces nebude náhlý, bude trvat 5 let a má být dokončen do konce roku 2024.Úřady slibují daňové výhody společnostem působícím v dohodě se zahraničními společnostmi, které mají v úmyslu přejít na domácí bankovky.Může to být zrychlené vrácení DPH, zrušenízávazky za vrácení vývozních výnosů.

Obsah

Čelíme „černému trhu“

Někteří odborníci předpovídají dočasný „návrat“ do 80. let.Například M. Delyagin - vedoucí Ústavu pro problémy globalizace, doktor ekonomie, předpokládá vývoj událostí dvěma způsoby.Prvním je úplné odmítnutí amerických dolarů, ale pokud úředníci zajistí, že Rusové neztratí příležitost k otevření dolarových účtů, scénář vypadá pochybně.To může vyvolat „černý trh“, kde cena za jeden dolar bude nejméně 5krát vyšší než oficiální cena.Například v roce 1980 byla oficiální sazba 67 kopeck za 1 dolar a spekulanti prodali měnu za 3 až 5 rublů za stejný 1 dolar.

Vypočítejme si podle dnešní reality: přibližná míra je 66 rublů, vynásobíme a získáme až 500 rublů.za $ 1.Existují však odborníci, kteří hovoří o liberalismu ekonomického bloku vlády, aniž by předpovídali jakákoli měnová omezení.Odborníci se spoléhají na skutečnost, že i po výchozí hodnotě roku 1998 Rusové neměli s měnou žádné problémy.

Druhý scénář je podle pana Delyagina rozumnější a reálnější: do obratu operací zahraničního obchodu budou vyloučeny dolary.Ostatní měny zůstanou k dispozici: Euro, Švýcarský frank, Japonský jen, Čínský jüan.Podobná politika je dnes patrná již dnes, podle údajů Centrální banky Ruské federace pro rok 2017 se objem zahraničního obchodu zvýšil téměř o čtvrtinu a překročil590 miliard dolarů.Z Ruska bylo vyvezeno zboží v hodnotě 353 miliard dolarů a zboží nakoupené v zahraničí ve výši 238 miliard dolarů.Podle všech ukazatelů vzrostl o 25%.Hlavní obchodní partneři Ruské federace: Čína (15%), Německo (8,5%), Holandsko (6,8%), Bělorusko (5%).Obchodní operace se Spojenými státy nedosáhly ani 4%, Turecko, Korea, Japonsko, Kazachstán, Polsko a Francie ještě méně.

S tím, jak roste objem sankcí proti Rusku, narůstá počet vypořádání v rublech, včetně operací v zahraničním obchodu.V roce 2013 byla složka vypořádání v dolarech odhadována na 80%, dnes to není více než 36%.V rublech roste objem osad a dnes zaujímá „druhé místo“, což představuje téměř 29%.

Objem obchodu v eurech rovněž „roste“, z 8% na 31%, jiné měny zatím nejsou tak populární, přestože počet obchodních transakcí neustále roste a tvoří o něco méně než 3%.

Doporučujeme přečíst:
Yuan, aby nám pomohli

Dnes jsou téměř všechny platby dolaru prováděny prostřednictvím amerických finančních institucí, takže americká měnase stává „vysoce toxickým“ pro obchodní trh.Pokud Washington skutečně zakáže ruským bankám a holdingům provádět operace na trhu, pak proces odmítnutí používat měnu začne růst jako sněhová koule a ovlivní všechny státy, které obchodují s Ruskou federací.Ukazuje se, že nucený de-dolarizace v mezinárodních dohodách bude přínosem pouzeRuská ekonomika.

Nepřítomnost vypořádání v dolarech snižuje zranitelnost země vůči zavedení měnových sankcí, stát bude schopen navázat kontakty s jinými zeměmi bez použití „babek“, navíc se sníží závislost Ruské federace na výkyvech a šokech globální makroekonomické povahy.

M. Delyagin věří, že ne všechny země přepnou na národní měnu v dohodách s Ruskou federací.Čína je velmi výhodná pro propagaci jüanů, ale bude země rádi opustit dolar a zcela přepnout na vlastní měnu, která není na trhu tak dobře kótována?A dnes si zástupci čínských obchodních společností stěžují na nestabilitu směnného kurzu rublů, ačkoli říkají hodně o pokračující spolupráci a možnosti přechodu na alternativní vnější vzájemná vypořádání.

Například, když se v roce 2014 v Rusku odehrála hospodářská krize, ekonomové Středního království ujistili, že měna Ruské federace je doslova o krok dál od devalvace.Pekingský analytik Li Haishan předpovídal výrazné oslabení rublů, což by vedlo ke snížení statusu a ruskou měnu by bylo neatraktivní pro rusko-čínské obchodní vazby.Důvod: zvýšení nákladů na zboží zakoupené Ruskou federací v Číně, což znamená nepříznivé účinky na vztahy mezi vývozem a dovozem mezi zeměmi.

Peking měl skutečně očekávat negativní vývoj událostí, když dolar v prosinci 2014 dosáhl maximální míry 67,8 rublů.Připomeňme, že v lednu téhož roku byl dolar prodán za 32,6třít

Čínští analytici se obávali, že kvůli přitěžování a neshodám se Spojenými státy by země nesplnila všechny své závazky, což znamená, že situaci lze vyřešit pouze přerušením rusko-čínských obchodních vztahů.Ale ten rok všechno vyšlo a nálada ekonomů se výrazně zlepšila.

Odmítnutí dolarů ve vzájemných vypořádáních dnes může vyvolat hromadění ruské měny na účtech čínských bank.A ačkoli Čína potřebuje rubly pro obchod s Ruskou federací, velké zásoby rublů od místních obchodníků ze Středního království způsobí devalvaci národní ruské měny a použití rublů v transakcích, které nejsou spojeny s Ruskou federací, povede k čínským společnostem finanční škody.

Vysokí vládní úředníci Pekingu a Moskvy jsou však optimističtí a ujišťují, že země mají v úmyslu přispět ke zvýšení podílu národních měn na obchodních dohodách, investicích, financování a také k rozvoji spolupráce v oblasti platebních systémů, pojištění - to je to, co bylo řečeno najednání V.V.Putin a vůdce ČLR v červnu 2018

Doporučujeme přečíst:

Kromě Číny mohou riziko devalvace zažít všechny rozvojové země, s nimiž se Ruská federace bude snažit platit v dolarech.

Pokud jüan poklesl pouze o 6%, což bylo výsledkem obchodní výměny se Spojenými státy, byla turecká lira způsobena sporem mezi Ankarou aWashington, oslabený o téměř 40% - ve srovnání s americkými dolary.

Před třemi lety V.V.Putin označil Turecko za jednoho z prioritních obchodních partnerů Ruské federace a dnes republika z hlediska obchodu stěží stoupla na 5. linii (z 3,5% na 4,2%), objem obchodních transakcí v prvních šesti měsících roku 2018 vzrostl o 46%, což činilo 11, 4 miliardy amerických dolarů.

Varování vedoucího analytika BCS S. Suverova je povzbudivé, že vklady ruských státních bank a vývozních společností podporují desítky miliard tureckých liras pro rychlé vypořádání se společnostmi.A i když směnný kurz liry prudce klesá, peníze nezmizí, ale budou použity na urovnání v průběhu času.Snížení pracovního kapitálu způsobené poklesem liry se však může stát zdrojem snížených investic do ruského podnikání kvůli nízkému ratingu některých mezinárodních agentur.

Na co rubl čeká

Chcete-li nahradit měnu v operacích zahraničního obchodu, musíte mít dobrou obchodní bilanci.Zůstatek - to je rozdíl mezi prodejem a nákupem, plus zůstatek - koupeno méně než prodáno, mínus - prodeje jsou malé a nákupy jsou velké.Údaje Federální celní služby Ruské federace uvádějí přebytek za 8 měsíců roku 2018.Proti roku 2017 vzrostl zůstatek o 60% a činil o něco méně než 130 miliard USD.

Vláda přislíbila organizacím, které převáděly platby z dolaru na eura a jiné měny, zrušit závazky podlenávratnost výnosu z exportu.Ve skutečnosti to znamená, že místo návratu peněz do země se v zahraničních bankách tiše usadí finance.

Skutečností je, že podle právních předpisů z roku 2003 je vývozce, který obdržel finanční prostředky od jiného státu vstupující na účet zahraniční banky, povinen vrátit tyto peníze do své domoviny.Zákon byl zaveden nejen, ale aby snížil odliv kapitálu z Ruské federace.Repatriace prostředků existovala až do roku 2007, kdy v Rusku byly operace na prodej výnosů v cizí měně v rámci země připsány bez selhání.Nyní do roku 2024 připravují úředníci nové pravidlo: peníze vydělané z vývozu zboží (prodej do zahraničí) mohou zůstat v bankách v zahraničí, pokud by se dohody provedly v rublech.

Navzdory nárůstu mezinárodních dohod v rublech odborníci říkají, že navrhovaná výjimka otevírá cestu sporným operacím k výběru peněz v zahraničí.Nic nebrání organizacím a jednotlivcům v provádění fiktivních transakcí vybíráním finančních prostředků v zahraničí bez možnosti návratu do své vlasti.Kolik peněz okamžitě vytéká ze země a nikdy se nedostane do ekonomiky země - nikdo to neřekne.Není možné těmto transakcím zabránit nebo je sledovat, finance budou v pravomoci centrální banky Ruské federace, což znamená, že mají status nekontrolovaných.

Kromě toho se všechna zkreslení a porušení transakcí zahraničního obchodu, které omezují možnost vypořádání v rublech, pouze zvýší: dnes je měna dolaru považována za normu, platební procesyodráží v celé globální finanční struktuře.Operace dolaru jsou mnohem levnější než vypořádání v národní měně, zlato.Jedná se o stabilní finanční jednotku, přijatou iu dlouhodobých smluv.Jen málo protistran souhlasí s přechodem na rubl - jednu z nejprchavějších měn na světě.Stejný Peking se svými nejobtížnějšími obchodními válkami s Washingtonem v žádném spěchu neopustí „babky“ Spojených států a Rusko s podílem dováženého vybavení v moderních podnicích se neobejde bez osídlení „zelených“.V oblasti průzkumu, těžby ropy, rafinerie a dalších průmyslových odvětví dosahuje podíl dováženého zařízení 70%, telekomunikace jsou 95% zahraniční a situace není lepší v lehkém a potravinářském průmyslu.

Zařízení se nakupuje pouze za americké dolary a nikdo nám jej nebude prodávat za rubly, jakož i spotřební materiál, náhradní díly, součásti těchto zařízení.Vytvoření vlastní výroby bude trvat desetiletí a není skutečností, že kvalita bude alespoň stejná.

Domníváte se, že odstranění dolaru z oběhu ovlivní život obyčejných Rusů??
)
Výsledky
Načítám ...

Může se Amerika sama vzdát dolaru?

Málokdo věděl Amerikuje připravena vzdát se dolaru.Analytici tvrdí, že současný americký prezident již řeší problém zahraničního dluhu země.Dnes již dluh přesáhl 20 bilionů dolarů, což je mnohem více než americký HDP.Rozhodnutí je zavést jednotnou měnu pro USA, Kanadu a Mexiko.U „přátel“ se tyto nové „peníze“ změní směnným kurzem 1: 1 a u „cizinců“, jejichž seznam zahrnuje Rusko, spolu s Tureckem, Íránem, Čínou bude kurz 1:10 nebo 1: 100.V tomto případě budou všichni trpět - obyčejní Rusové ušetří doma úspory společnostem převádějícím peníze na bankovní účty nebo měnové karty.