Blok dům: cena se rozhodne!

Obsah

Koncept panelového domu

Moderní stavební technologie nestojí v klidu.A dokonce ani takové tradiční stavební materiály, jako jsou dřevěná prkna, nejsou nyní tak jednoduché, jako byly teprve nedávno.Speciální zpracování promění obyčejnou desku v nový, ale již velmi populární materiál ve stavebním světě - panelový dům.Existují i ​​jiné možnosti, jak napsat toto jméno - dům na stavbu domu, dům na stavbu domu nebo dům na stavbu domu, to však nemění podstatu.

Co je to domeček?Jedná se o moderní obkladový materiál, kterým je dřevěná deska se zvláštním tvarem.Přední strana bytového domu má válcový tvar, strany mají spojovací prvky s trnovou drážkou, což výrazně zjednodušuje proces instalace.Zezadu desky je vyříznuta podélná drážka (nebo několik), která současně zajišťuje větrání a snižuje napětí na povrchu.Ve skutečnosti je domeček jednou z možností, které známe obložení s upravenou přední částí.

Takové zpracování čelní strany bytového domu ve formě válce vede ke skutečnosti, že obložení stěny podobným materiálem napodobuje srub.Blokový dům je proto navržen pro dekorativní opláštění vnějších a vnitřních stěn různých budov a prostor.

Kromě výše popsané odrůdy je možné vyrobit dům bloku se zpracováním přední strany desky pro dva nebo více válců.

Použití blokového domu jako obkladového materiálu umožňuje vzhledu srubu i těm nejednotnějším budovám.Pro vnitřní výzdobu i betonový box zaujme teplým a útulným vzhledem.Vysoce kvalitní dům je velmi drahý materiál, ale cihlová nebo betonová stavba, která je s ním obložena, bude v každém případě odolnější a levnější než stejná budova, zcela postavená z polen.

Výhody dřevěného bloku domu lze bezpečně připsat jeho ekologické čistotě.Přírodní dřevo bylo a bude jedním z nejvyhledávanějších stavebních materiálů, s jehož pomocí se vytvářejí jedinečné měkké interiéry.Externí použití bytového domu vám umožní přiblížit vzhled budov tradičním ruským srubům.Vizuálně to vždy vypadá velmi esteticky a originálně, zejména na pozadí mnoha cihel a betonových konstrukcí.

Parametry srubového domu

Srubový dům se jako každý jiný stavební materiál vyznačuje určitými parametry.Za parametry se považují:

 • druh dřeva;
 • geometrické charakteristiky;
 • Blokový dům třídy.

Jako materiál pro výrobu blokového domu se používá borovice, smrk a modřín.Nejpoužívanější borovice.
Geometrické vlastnosti určují délku desky z obytných bloků, jejíšířka, maximální tloušťka a počet "vln".
Budeme hovořit o třídě blokových domů podrobněji v následující části.

Klasifikace bloku domu

Pro výrobu bloku domu se zpravidla používají jehličnaté stromy - smrk, borovice, modřín.Před zpracováním je strom pečlivě vysušen a jsou vybrány stránky s minimálním obsahem uzlů.Uzly nejen kazí vzhled - vyschlý uzel často vypadne z hrací plochy a zanechá průchozí díru.To přirozeně nezlepší vzhled a spolehlivost opláštění.

V závislosti na zdrojovém materiálu a na důkladnosti zpracování čelního povrchu je bloková stavba rozdělena do následujících tříd:

 • Třída „C“- přijatelná hoblovaná čelní plocha.Černá je povolena na desce, ostře se liší od základny v barvě uzlů nebo děr od nich.Přípustná je také přítomnost zbytkové kůry a červí díry, drobné mechanické poškození povrchu ve formě třísek, malých trhlin, škrábanců nebo ztmavnutí dřeva;
 • třída „B“- obvykle hoblovaný přední povrch.Na desce jsou povoleny uzly a drobné mechanické poškození ve formě trhlin, štěpků a ztmavnutí dřeva;
 • třída „A“- dobře hoblovaný přední povrch.Jsou povoleny tmavé nebo světlé uzly.Případné mechanické poškození povrchu není přísně povoleno;
 • ​​
 • třída „E“ (extra)- perfektně hoblovaný přední povrch.Neuzly, mechanické poškození nebo jakékoli jiné vady dřeva jsou povoleny.U blokového domu třídy „E“ je dřevo vybráno a tříděno pouze ručně.

V závislosti na tom, do které třídy patří dům, cena se také významně mění.Nejdražší je dům třídy "E" a používá se pro opláštění interiéru luxusních nemovitostí.Třída A je výrazně levnější.Jeho aplikací je obložení vnitřních prostor, jako jsou sauny, verandy, altány a letní domy.Může být také použit pro zateplení venkovských domů a chalup.

Srubové domy třídy „B“ a „C“ mají nižší náklady a méně atraktivní vzhled.Avšak jejich obložení vnějšími zdmi domů a struktur neméně úspěšné vytváří dojem srubových budov.

Dosud významná část výrobců řeziva zvládla výrobu nového stavebního materiálu.Z tohoto důvodu je nyní možné koupit blokový dům téměř ve všech velkých osadách.Při nákupu pečlivě zkontrolujte kvalitu zpracování a zpracování deklarované třídy materiálu.

Jiné typy činžovního domu

Kromě výše uvedeného existují i ​​jiné typy činžovního domu.Pokud není vnější přední strana desky zpracována ve válcovém tvaru, ale ve tvaru obdélníku s malou zkosenou hranou, skončíme blokemimitace baru v domě.Výplň vnějšího a vnitřního povrchu takovým materiálem je stejně snadná jako práce s klasickým obložením.Díky tomu získáme ekologický, teplý a odolný povlak, který zprostředkuje vzor přírodního dřeva.

Blokový dům napodobující dřevo je obvykle vyroben z borovice.Často se také nachází tenký blok modřínového domu určený pro opláštění stropů a dalších vodorovných povrchů vnitřních prostor.

Srub není vyroben pouze ze dřeva.V poslední době si vinylový dům získává stále větší oblibu.Jedná se o vinylové panely, které napodobují svou formou, barvou a strukturou klasický dřevěný dům.Takové umělé „desky“ mají řadu výhod oproti přírodním:

 1. jsou výrazně levnější než dřevěné;
 2. nevyžadují další zpracování a lakování;
 3. nevyžadují pravidelnou údržbu;
 4. mají třikrát delší životnost;
 5. mají výrazně nižší hmotnost;
 6. jsou nehořlavé;
 7. neblednou pod sluncem a neztmavnou, jsou-li vystaveny vlhkosti;
 8. se časem nedeformuje.

Ve ​​skutečnosti existuje pouze jedna nevýhoda - navzdory veškerým snahám výrobců napodobovat texturu přírodního dřeva vizuálně dům z vinylových bloků výrazně ztrácí na dřevěném.

Kovový důmový blok se také hojně používá.Ve skutečnosti se jedná o ohnutý kovový profil malovaný „jako dřevo“.Mezi kovem ana stěnu budovy je možné pokládat tepelné izolační vrstvy.Hlavní výhodou kovového bloku domu je jeho mechanická pevnost.Nevýhoda je stejná jako u vinylu - při pečlivém zkoumání z hlediska designu výrazně ztrácí na dřevě.

Kovové i plastové blokové domy se používají pouze k opláštění vnějších stěn budov.
Závěrem pár slov o tom, jak připevnit materiál ke zdi.Princip práce není příliš komplikovaný a sestává ze dvou fází:

zařízení rámu, to je základ pro instalaci panelového domu.Konstrukce je vyrobena z pozinkovaného kovového profilu nebo dřevěných tvárnic;
Druhým krokem je připevnění panelů přímo k rámu.V případě potřeby je možné položit izolaci do prostoru latí.

Tuto metodu instalace doporučují odborníci, protože mezi lícovým povrchem a přepravkou se vytváří větrací efekt.To primárně ovlivňuje životnost dokončovacího materiálu.