Benátská omítka, fotografie a video interiérů

Legendární benátská sádra se podle historiků objevila před více než dvěma tisíci lety.Byl vynalezen ve starém Římě a vyvinul kompozici i jedinečnou aplikační technologii, která se do současnosti příliš nezměnila.

Vzhledem ke své jedinečné kráse a velké pracnosti bylo možné se v té době setkat s benátským pouze v interiérech paláců a domů velké šlechty.Mimochodem, její síla a odolnost vůči katastrofálnímu času je tak velká, že se k nám dostalo mnoho příkladů umění středověkých architektů, a to i přesto, že mnoho budov je neustále vystaveno příliš vlhkému klimatu.

Obsah

Složení moderní benátské omítky

Dekorativní benátská omítka v moderním provedenívarianta, stejně jako v minulých stoletích, obsahuje jako hlavní složku mramorový prach.Ne bez důvodu, doslova přeloženo z italštiny, výraz „štukový veneziano“ znamená „tekutý mramor“, protože stěny zdobené touto technikou se nejvíce podobají bezešvému monolitu z přírodního mramoru nebo průsvitného onyxu.

Kromě mramorového prachu a štěpků obsahuje složení benátské sádry jako pletací komponentu nejčastěji hasené vápno, které zradí pevnost tak charakteristickou pro ni, která se postupem času zvyšuje.

K agregátu samozřejmě přispěly moderní úspěchy průmyslu stavebních materiálůingredience pro současné benátské.Jako doplněk k hlavním složkám najdete syntetická akrylová pojiva, křemenné nebo kaolinitové drobky, mouku z různých přírodních minerálů (malachit, onyx atd.) A různé pigmenty.V 21. století samozřejmě nikdo nechce používat k barvení omítkové hmoty šťávu z různých rostlin a krev zvířat.Pokud pracovníci časů Michelangela strávili dny kopáním přes vytvoření potřebné malty pro omítání, nyní je nezbytná směs prodávána v plastových kbelících od 7 do 25 kg v téměř každém velkém obchodě se stavebními materiály.

Druhy benátské omítky

Musím říci, že benátská omítka, kterou jste viděli výše a viděli před ní, není vždy taková.Odborníci nazývají tento termín pouze nátěry, jejichž aplikační technologie se po staletí nezměnila a je to aplikace omítky pomocí špachtle s krátkými tahy v nejtenčí průsvitné vrstvě.Benátská omítka, jejíž video se často objevuje v reklamách pomocí zjednodušené technologie štětce nebo válečku, je přísně vzato jen provizorní falešná nebo napodobenina.Není divu, že klasická benátská omítka je tak ceněna, cena práce, za kterou je mnohem vyšší než cena materiálu.

Klasická benátská omítka je ve svém složení rozdělena do několika typů.Jejich jména plně odhalují jeho italský původ.Nejběžnějším typem benátské omítky je Veneto, které se vyznačuje nejvýhodnější cenou, snadností aplikace a nenáročností na základní materiál.Povrch získaný takovým dekorativním povrchem není zcela náročný na podmínky použití a péče.Navíc, pokud je finální vrstvou speciální povlak obsahující vosk, lze takové stěny snadno umýt.Není divu, že tento benátský štuk se nejčastěji vyskytuje na všech veřejných místech - od luxusních nákupních center po administrativní budovy prestižních kanceláří.

Dekorativní benátská štukatura Trevignano se vyznačuje průsvitností vrstev, což umožňuje znovu vytvořit podobu mramorové zdi, jako by byla osvětlena zevnitř poledním sluncem.Tvrdí se, že vizuální efekt použití tohoto typu benátské omítky je velmi podobný travertinu (polykrystalická hornina, ze které se formují všechny stalaktity a stalagmity krasových jeskyní, které ohromují naši fantazii).Liší se od analogů ve své polymerní bázi.Má několik stovek barevných odstínů, které vám umožní osobně realizovat jakýkoli nápad.Nejčastěji se „Trevignano“ používá k výzdobě elegantních obývacích pokojů ve stylu „klasických“, „barokních“ a historických interiérů, doplněných aristokraticky sofistikovanými freskami.Mimochodemje to „Trevignano“ - benátské štuky, jejichž cena i přes velmi aristokratický módní vzhled zůstává poměrně cenově dostupná.

Povlak Marbello se poněkud liší od klasických benátských štukových kompozic, především díky možnosti vytvořit vizuálně sametový povrch kombinovaný s lesklými leštěnými pruhy.Tato omítka umožňuje zprostředkovat nečekanou hru barevných odstínů povrchu za různých světelných podmínek.Díky kopolymerním přísadám může být použit v místnostech s vysokou vlhkostí.

Pokrytím stěn benátským štukem Encausto můžete dosáhnout polomatného povrchu s tmavými postříkání připomínající žulu.Aby se zvýšil vizuální efekt, povrch stěn je po nanesení omítkové směsi nutně zakončen vrstvou speciálního ochranného povlaku obsahujícího vosk.Tato vrstva musí být pravidelně aktualizována (jednou ročně), což dává stěnám další odolnost proti otěru a zvýšenou odolnost proti vlhkosti.

Ale bez ohledu na to, jaký typ benátské omítky si vyberete, můžete si být jisti jednou věcí - v důsledku toho získáte interiér vzácné krásy, který vás potěší nejméně 50 let, aniž by byl dotčen dekorativní efekt.

Benátské štuky v interiéru

Vzhledem k tomu, že povrch stěn je dokončenBenátská omítka se vyznačuje kromě krásy také záviděníhodnou silou a nevyžaduje zvláštní úsilí, aby se o ni starala. Benátská se široce používá v interiérech veřejných budov.Zejména je to žádoucí při vytváření elitních hal restaurací nebo obchodních center s tendencí k klasickému, empírovému nebo baroknímu stylu.

V případě potřeby se pro stylistické řešení používá umělé stárnutí povrchu, kterého se dosahuje patinováním.Nepochybným plusem je možnost kombinace tohoto typu dekorace s různými freskami, panely, reliéfy basů a uměleckou malbou, což vám umožní obrátit vzhled modernosti moderních budov a dokonce i extravagance.Při vytváření fresek se malování nanáší na ještě mokrou vrstvu sádry pomocí speciálních pigmentů, což umožňuje, aby barvy pronikly hluboko do sádrových vrstev.Výsledkem je, že vytvořená díla nezmizí a nezmizí s časem.

Nemyslete si však, že benátský může být použit pouze v působivých oblastech.I v podmínkách našich nepříliš prostorných apartmánů vám benátské štukování díky průsvitné hloubce umožňuje vizuální tlačení stěn a vytvoření efektu prostornější místnosti.

Vzhledem k tomu, že moderní přísady umožňují benátskému štuku snadno tolerovat zvýšenou vlhkost v místnostech, často nahrazuje tradiční dlaždice v koupelnách a v kuchyni, zejména proto, že lze tímto způsobem dokončit jakoukoli metodu.povrch, ať už beton, dřevo nebo dokonce kov.Kromě toho vápno, které je součástí omítky, je lhostejné k různým plísním a spórám domácí houby a zabraňuje jejich šíření.

​​

Péče o benátskou sádru

Jak již bylo uvedeno výše, benátský je poměrně nenáročný a při odchodu nebude vyžadovat žádné zvláště komplikované manipulace.Stačí setřít různé nečistoty navlhčeným hadříkem namočeným v roztoku jemných domácích detergentů.Jediná věc, kterou si pamatujete, je použití abrazivních látek a různých rozpouštědel, které mohou být škodlivé pro vaše stěny pokryté benátskou omítkou.