Baterie pro systém ohřevu vody a kolik jsou radiátory

Podle konstrukce jsou topná tělesa sekční, panelová a trubková.Chcete-li odpovědět na otázku, kolik stojí baterie, musíte znát typ ohřívače a také vzít v úvahu, z jakého materiálu je vyroben.Při výběru modelu topné jednotky pro dům nebo byt se navíc musíte soustředit nejen na náklady, ale také na další důležité technické vlastnosti.

Obsah

Druhy radiátorů pro ohřev vody

Výroba radiátorů je složitý proces, při kterém se používají různé technologie a materiály.

V mnoha ohledech závisí parametry a vlastnosti na materiálu výroby:

 1. Největší velikosta těžké baterie jsou vyrobeny z litiny.Je obtížné je namontovat a přepravit.Navenek jsou neatraktivní, ale silné a trvanlivé, snadno snášejí šoky vody a vysoký tlak v síti, nevyžadují použití čistého chladicího média a nejsou vystaveny korozi, proto jsou vhodné pro systémy ústředního vytápění.Litina má vysokou inertnost, takže nemá smysl instalovat termostat.Sovětské radiátory jsou vyrobeny z litiny.
 2. Ocelová topná zařízení jsou mnohem lehčí než litina, takže s instalací nejsou žádné problémy.Ve srovnání s modely z litiny mají vysokou tepelnou návratnost a menší setrvačnost.Na externě atraktivním radiátoruMůžete nainstalovat regulátor teploty pro nastavení teploty v místnosti.Trubkové baterie Designer jsou nejdražší.Žádné ocelové radiátory se však v centralizovaných sítích nepoužívají kvůli nízkému odporu proti poklesu tlaku a nízkému koroznímu odporu po vypuštění chladicí kapaliny.
 3. Lehké a krásné hliníkové radiátory vyžadují použití tepelného nosiče s určitou čistotou a složením, jsou proto vhodnější pro uzavřené autonomní systémy.Ve spojení s hliníkovými radiátory se nepoužívají měděné trubky a tvarovky, protože se vytváří galvanická pára.
 4. Bimetalické jednotky mají všechny výhody ocelových a hliníkových zařízení, ale zcela postrádají svých nedostatků.Ocelové jádro je odolné vůči korozi a vodnímu kladivu a hliníkové tělo poskytuje dobrý odvod tepla.Tyto modely jsou ideální pro systémy ústředního vytápění.

Princip činnosti topných baterií

Měli bychom také zvážit, jak topný radiátor funguje.Mnoho baterií jednoduše vyzařuje teplo.To znamená, že skříň se zahřívá při kontaktu s vyhřívanou chladicí kapalinou a poté vydává tepelnou energii.

Existují však také agregáty typu konvektorů.Princip fungování radiátoru je založen na zákonu fyziky, podle kterého stoupá teplý vzduch a padá studený vzduch.Díky neustálé cirkulaci vzduchových hmot během provozu je místnost rychle a efektivně vytápěna.V prodeji jsou konvektorové jednotky s ventilátorem.

Důležité!DoBaterie konvektorového typu zahrnují všechny trubkové radiátory s ocelovými deskami a také návrhy panelů s konvekčními žebry.

Kromě nich existují modely, které fungují na dvou principech najednou (konvekce a záření).U panelových ocelových spotřebičů tedy horký povrch vyzařuje tepelnou energii do místnosti a konvekční žebra na zadní straně zajišťují cirkulaci vzduchu.Nevýhodou však je, protože spolu s aktivně se pohybujícími vzduchovými hmotami v místnosti cirkuluje hodně prachu.

Konstrukce ohřívačů teplé vody

Existuje několik konstrukčních řešení pro ohřev vodytopné radiátory:

 • Profily sekcí se skládají z několika sekcí spojených závitovým kroucením.Velké množství závitových spojů však zvyšuje pravděpodobnost úniku.Ale přidáním nebo snížením počtu sekcí můžete upravit tepelný výkon modelu po jeho nákupu a instalaci.
 • Konstrukce trubkového radiátoru je odlišná.Častěji než tato konstrukce, která se skládá ze dvou horizontálních kolektorů spojených svislými trubkami.
 • Konstrukce panelů jsou jednoduché a víceřadé.Každý panel je vyroben z lisovaného ocelového plechu.Pokud se podíváte na zařízení paneluV části topné baterie je zřejmé, že voda cirkuluje skrz kanály, které jsou tvořeny dvěma lisovanými listy spojenými válcovým svařováním.Konce víceřadých konstrukcí jsou uzavřeny speciálními mřížkami.Někdy jsou konvektivní žebra přivařena ze zadní části panelu.

Způsoby připojení topných zařízení

Způsob připojení se volí v závislosti na zapojení v domě (dvou trubek nebo jedno trubek).Obvykle použijte nižší jednosměrné připojení.Tato možnost je vhodnější pro vícepodlažní budovy se svislým tokem.

Diagonální spojení se považuje za nejúčinnější z hlediska přenosu tepla.Přívodní potrubí se blíží k radiátoru na jedné straně a vypouštěcímu potrubí na spodní straně protilehlé strany.To znamená, že přívodní a napájecí body jsou umístěny na dvou stranách diagonálně k sobě.V tomto případě je tepelný nosič rovnoměrně distribuován v dutině topné jednotky.Diagonální připojení umožňuje dutině zachovat zabudovanou tepelnou energii modelu, proto je vhodná pro připojení dlouhé článkové baterie.

Někdy se používá nižší spojení.Poté jsou přívodní a výstupní potrubí připojeny k zařízení zespodu na dvou protilehlých koncích.Toto schéma je horší než jednosměrné laterální a diagonální spojení, protože přenos tepla je snížen maximálně o 15%.Jeho výhodou je však to, že je možné provádět skryté potrubí.

Náklady na radiátory

Náklady se liší v širokém cenovém rozpětí a závisí primárně na materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno, a také na jeho konstrukčním řešení:

 1. V prodeji jsou sekce bimetalických topných těles domácí a evropské výroby..První skupina stojí mezi 10 - 12 $ (650 - 780 rublů) a druhou odrůdu lze zakoupit jeden a půl nebo dvakrát dražší.Nejlevnější čínské bimetalové radiátory.Jedna sekce má cenu 6,4 $ (416 rublů).
 2. Trubicové ocelové radiátory sekční typu domácí a evropské výroby jsou téměř stejné.Minimální cena je 14 $ (910 rublů).
 3. Běloruské panelové ocelové radiátory lze zakoupit za 18 USD (1 170 rublů).Nejdražší v této kategorii budou německá panelová zařízení.Stojí 295 $ (19 200 rublů).
 4. Čínské profilové hliníkové baterie se prodávají za 3 $ (195 rublů). Pokud vezmeme v úvahu modely této kategorie, nejdražší budou italské hliníkové radiátory.Jejich cena je 19 dolarů (1240 rublů).
 5. Domácí litinové trubkové baterie se prodávají za 28 USD (1820 rublů). Nejdražší konstrukční litinové sestavy polské výroby.Jejich cena začíná na 2 220 USD (144 300 rublů).

Označování baterií a dekódování

Při výrobě spotřebičů pro vytápění prostor všichni výrobci vyhovují GOST.Pro jednotky z různých materiálů, různé standardy.Takželitinové baterie jsou vyráběny v souladu s GOST č. 8690-94.V technické dokumentaci musí být uvedeno označení radiátorů.Z označení můžete zjistit tepelnou sílu modelu, jeho rozměry a další důležité parametry.

Litinové topné konstrukce mají následující rozměry:

 • výšky v rozmezí od40 až 90 cm (rozměrový krok je 10 cm);
 • 91) středová vzdálenost je od 300 do 800 mm v krocích po 10 cm;
 • hloubka ohřívače z litiny je 10, 16 a 20 cm;
 • provozní tlak je 1,5 MPa;
 • výkon sekce je nejméně 0,14 kW, maximálně 0,21 kW;
 • 4-7 sekcí lze kombinovat do jedné baterie.

Ocelová topná zařízení jsou vyráběna v souladu s GOST č. 20335-74.Jsou jednoduché, dvouřadé.Tam jsou také jednořadé struktury s žebry.

Značení ocelových topných jednotek:

 • je středová vzdálenost nejméně 300 mm, nejvýše 500 mm;
 • vnitřní průměr trysek je 20 mm;
 • hloubka topné jednotky je 40, 80 a 115 mm;
 • přenos tepla jedné baterie závisí na její velikosti a začíná od 0,5 s maximem 1,07 kW.

Při výrobě hliníkových radiátorů vyhovují normě GOST č. 8617, ale neexistuje standardizace rozměrů.Jediná věc, která je standardizována, je tloušťka stěny baterie.Mělo by být alespoň 1,5 mm.

Další relevantní parametry avlastnosti.Označení MS-140-300-0.9-7 se interpretuje následovně: litinové topné zařízení značky MS-140, střední vzdálenost je 300 mm, přípustný pracovní tlak je 0,9 MPa;Baterie se skládá ze sedmi sekcí.Další příklad označení ve formě RSV-1-500-9-1,4 je dešifrován následovně: ocelové ohřívače jednoradového typu s vertikálně uspořádanými kanály, střední vzdálenost je 500 mm;vydrží provozní tlak do 9 barů a celková topná plocha je 1,4 ecm.

U velkého počtu různých topných zařízení není obtížné vybrat model, který odpovídá parametrům topné sítě.Při výběru radiátoru je důležité vzít v úvahu nejen jeho cenu, ale také vlastnosti vedení, typ topného systému a také materiál konstrukce.