Barite omítka: vlastnosti a aplikace

Baritová omítka je stavební směs, která se nejčastěji používá k účinné ochraně před vlivem rentgenového záření gama.Jedná se o jedinečný ochranný materiál, který zajišťuje normální fungování člověka v podmínkách vysoké úrovně záření.Složení tohoto materiálu je cement, mletý baryt a různé polymerní přísady.

Materiál má zvýšenou tekutost, proto jsou polymerní přísady nezbytné, aby mu daly tažnost.Pokud jde o toxicitu omítky, její hladina je o něco vyšší než u nových modernějších ochranných materiálů.

Předložená rentgenová ochranná omítka se také dobře drží na povrchu díky své vysoké přilnavosti.Je také odolný vůči vlhkosti.

Obsah

Kde se používá barytová omítka?

Nejzákladnějším médiem pro použití tohoto materiálu je výstavba zdravotnických zařízení (rentgenové místnosti, tomografy).Tento povrch chrání zdravotnický personál před smrtelným zářením.Používá se proto, že je levnější než olověné desky.Před nějakým časem byl materiál použit pro omítání obytných prostor a kanceláří, protože pomohl snížit úroveň přirozeného pozadí záření, a neexistovala žádná alternativa.Pro použití v obytných budovách je však nutné jej chránit před škodlivými toxickými účinky barytu.Za tímto účelemna omítku je nanesena další vrstva bezpečného dokončovacího materiálu.

Baritová sádra může být také použita ve výrobě, kde se používá rentgenové záření, ve výzkumných laboratořích (různá výzkumná zařízení), a také jako ochranná vrstva při skladování zdrojů radioizotopu.Hlavní výhodou prezentovaného materiálu je jeho ochranná funkce a nízká cena.To vám umožní použít místo drahých a vzácných olověných listů, které mají stejný účinek.

Doporučujeme přečíst:

Nevýhodou barytové omítky je to, že pro spolehlivou ochranu je nutné uspořádat vrstvu omítky 20–25 mm, zatímco olověná deska ve stejné situaci může mít tloušťku asi 1 mm.

Způsob přípravy sádry

K přípravě sádrové omítky se v zásadě vyžaduje cement a barytový písek.Co se týče cementu, nejčastěji se používá portlandský cement, jehož značka by měla být alespoň 300 (nejlépe 500).Kolik cementu bude použito v roztoku, bude záviset na konkrétní místnosti, stejně jako na specifické úrovni záření pozadí nebo záření.Protože tloušťka ochranné vrstvy závisí na těchto indikátorech.
Je-li požadovaná tloušťka ochranné vrstvy větší než 5 cm, je nejlepší použít barytové desky.Pokud jde o písek barytu, představuje todrcený materiál, jehož frakce mají velikost nejvýše 1,25 mm.K přípravě směsi můžete také použít barytový prach.V každém případě je však nutné sledovat obsah materiálu v hotové směsi, který by měl být asi 85%.Takové množství materiálu je zásadní, navzdory velikosti frakcí použitého plniva.
Aby barytová omítka byla plastová, je nutné do směsi přidat PVA lepidlo.Směs písku, cementu a lepidla musí být zředěna vodou do požadovaného stavu.Je však třeba si uvědomit, že poměr směsi k vodě by měl být více než 1: 4.

Způsob nanášení omítky a zvláštnosti práce s ní

Má-li místnost, která má být dokončena barytovou omítkou, zvýšené riziko ozáření, je třeba směs nanést do vrstev.Každý z nich by neměl být větší než 12 mm.Protože je materiál stále toxický a má vysokou tekutost, je tloušťka potahové vrstvy poměrně omezená.Ochrana proto nemusí být tak silná, jak bychom chtěli.

Ve stropech se materiál přivádí do sousedních místností ve vzdálenosti 20 nebo 25 mm.Ochranná vrstva by v žádném případě neměla překročit 9 cm. Pokud je překrytí železobetonová deska, měla by být omítka 6-6,5 cm. Vzhledem k tomu, že barytová omítka má vysokou tekutost, je nutné ji během provozu zesílit pomocí mřížky.Kromě toho se používají dvě vrstvy pletiva s buňkou 150 x 150 mm nebo 200 x 200 mm.Pouze v tomto případě lze vybavit nezbytnou ochrannou vrstvou.

Doporučená četba:

K tomu je mřížka upevněna hmoždinkamipřipravený roztok se aplikuje na zeď a na ni.Druhá vrstva se nanáší po vysušení první vrstvy.Aby se povrch nerozpadl, musíte jej nechat asi 3 dny dobře uschnout.Teprve pak může být pozemní.

Baritová omítka se nanáší pouze ručně a v oddělených vrstvách.U stěn a podlah by měla být požadovaná tloušťka ochranné vrstvy až 3 cm a na strop by mělo být naneseno nejméně 5 cm omítky.Naneste směs na obě strany stěny.Teplota vzduchu během provozu by měla být alespoň 15 stupňů a vlhkost by měla být vysoká.

Po dokončení budou tyto podmínky v areálu muset být stanoveny na dalších 14 dní.Aby omítka odolná proti ohni dobře chránila dřevěné stěny, je nutné zvětšit standardní velikost vrstvy o 1 cm. Při výpočtu množství materiálu je třeba vzít v úvahu, že na ploše 1 m2 bude zapotřebí až 20 kg směsi.

Tento materiál je účinný a levný, básník a používá se nejčastěji.