Automatické větrací otvory pro topný systém

V systémech ohřevu vody existuje riziko přetížení vzduchu.V tomto případě systém nepracuje správně, snižuje se přenos tepla, hladina hluku stoupá, baterie se nerovnoměrně zahřívají.Ruční nebo automatické odvzdušnění pomůže předcházet problémům.Výrobci vyrábějí zařízení v různých formách se strukturálními a funkčními rozdíly.Instalace zařízení vyžaduje určité znalosti a výběr instalační zóny.

Obsah

Odkud pochází vzduch v otopném systému

Přívod vzduchu do sítě je problémem pro všechny otopné systémy s horkou vodou.

Existuje několik důvodů pro výskyt dopravních zácp:

 1. Použití vodovodní vody.Zahřívání kapaliny zahajuje proces oddělování vzduchových bublin, jejichž významné hromadění tvoří zátku.
 2. Naplnění sítě vodou s vysokým tlakem.Spouštění chladicí kapaliny by mělo probíhat pomalu, aby přebytečný vzduch měl čas na výstup.Doba tankování jednoho okruhu po dobu nejméně jedné hodiny - v tomto případě existuje možnost snížení rizika vzniku zaseknutí.
 3. Únik.Pokud obvod není těsný, vzduch vstupuje do mezery.
 4. Nedostatek antifúzního povlaku v PP trubkách.Polymerní materiály umožňují vstup vzduchu do tunelů.Speciální potažené trubky jsou dražší, takže uživatelé je často odmítají zakoupit.Ale vysoká cena je odůvodněna dobou trváníprovoz a nedostatek vzduchových zácp.

Dalším důvodem větrání jsou opravy bez následného testování těsnosti a odvětrání přebytečných plynů.

Co je to vzduchový ventil pro topné systémy

Vzduchový ventil pro topení je válcová nebo kónická nádoba vyrobená z mosazi s vnitřní náplní.Ve skle je umístěn dutý teflonový nebo polypropylenový plovák připojený k vypouštěcímu ventilu.Pákové připojení zdarma.Vypouštěcí ventil je doplněn uzavírací zátkou - zabraňuje úniku chladicí kapaliny v případě poruchy zařízení.

Existují větrací otvory pro topné systémy podle typu:

 • Přímý standard.Instalace ve svislé poloze.
 • Rohy.Instalace v pravém úhlu k radiátorům.V případě nemožnosti montáže přímého ventilu použijte místo jeřábů Mayevsky.
 • Zvláštní modely.Používá se pro systémy složité konfigurace.

Výše ​​je popsán princip činnosti plovákového automatického odvzdušňovacího ventilu, mechanický ventil Mayevsky je jednodušším, ale účinnějším zařízením.

Doporučení!Mayevsky jeřáby, za provozních podmínek, byly používány po celá desetiletí.Instalace je povolena na jakékoli radiátory v horním bodě zařízení.

Jak fungují ruční ventily

Mechanické odvzdušňovánítopný systém má jednoduchý design.Standardní kohoutek Majewski je vyroben z mosazi, na konci pouzdra je otvor o průřezu 2 mm, který překrývá šroub s kuželovou špičkou.Od konce pouzdra je vyvrtán další otvor pro uvolňování vzduchu.

K prodeji byl navržen model s otočnou plastovou vložkou a výstupním kanálem.Pro nastavení funkce výstupu výfuku je nutné vypnout podložku z plastu - vzduch unikne.

Princip činnosti ručního ventilu:

 1. Provozní stav šroubu je pevně zašroubován.Kužel uzavírá otvor.
 2. Pro uvolnění zátky otočte šroubem o 2 otáčky.Pod tlakem vody uniká vzduch skrz odtok nebo kanál.Nejprve vyjde plyn, pak voda.
 3. Počkejte, až voda vytéká z otvoru bez vzduchu.Zavřete kohoutek.

Jedná se o silné a spolehlivé zařízení bez křehkých částí, takže mechanický ventil pro odvětrání topného systému funguje po dlouhou dobu.Jeřáb je umístěn pouze na radiátorech.

Při nákupu výrobku si zaslouží pozornost postup odšroubování:

 • se speciálním klíčem - je nainstalován šroub se špičkou se čtyřmi plochami;
 • s plastovou nebo kovovou rukojetí;
 • se štěrbinou pro šroubovák se zploštělou čepelí.

Nejjednodušší možností je slot.Je vhodné se otevírat a zavírat, ale je důležité neriskovat, aby nedošlo k narušení.

Princip činnosti automatických ventilů

Automatické odvzdušňování nevyžaduje zásahyuživatel.Jedná se o mosazný svislý válec se závitovým připojením a uvnitř plastický nebo teflonový plovák.Páka spojuje plovák a plynový pojistný ventil stlačený pružinou.Ventil je integrován do krytu.

Poznámka!Při volbě automatického typu větracího otvoru pro staré topné systémy je třeba se podívat na průměr vnějšího závitu.V zemích bývalého SSSR se používají zařízení se závitem jeden a půl palce.V nových sítích jsou instalovány ventily o velikosti 0,375 palce.

Princip činnosti automatického odvzdušňování v topném systému:

 1. PoužívánoSíťová kamera je naplněna vodou.Plovák je tlačen nahoru, pružina drží ventil pevně.
 2. Jakmile vzduch vstoupí do horní části komory, hladina vody klesne a hladina klesne.Hmotnost plováku stlačuje pružinu a uvolňuje ventil.
 3. Jakmile je otvor otevřen, vzduch opouští, pružina zapadne na místo, otvor je pevně uzavřen.

Pokud je síť naplněna standardními médii, je vzduch vháněn v nepřetržitém automatickém režimu.V tuto chvíli plovák leží na dně oddílu, nestlačuje pružinu.Naplněním komory vodou se plovák uvede do provozního stavu, ventil se otevře pouze se značnou akumulací vzduchu.

Poznámka!Automatické klesání je přímé a úhlové spojení.Roh odvádí vzduch na stranu.Je vícspolehlivý provoz, ale shromažďuje horší bubliny.Přímé vypouštění plynu svisle.

Instalační oblasti pro pojistný ventil

V hlavním topném systému jsou oblasti pro povinnou instalaci vypouštěcích ventilů a požadovanou instalaci.Mayevsky kohouty musí být nainstalovány na všech radiátorech v horní díře elektroinstalace.

Nainstalujte automatická zařízení:

 • v zóně bezpečnostní skupiny poblíž kotle v uzavřených sítích;
 • pro každý kolektor podlahového vytápění;
 • pokud nejvyšším bodem systému není radiátor, ale potrubí - namontujte odvzdušňovací ventil;
 • na kotli s nepřímým ohřevem, vyrovnávací nádrž;
 • na vyhřívané cívce na ručníky;
 • na hydraulické šipce, distribuční hřeben pro větve sítě.

Ve všech složených a problémových oblastech dálnice je také nainstalován automatický sběrač vzduchu pro topný systém.Může to být závěs ve tvaru písmene U, uspořádaný pro obcházení dveří, schodiště.Dopravní zácpy na těchto dálnicích se budou neustále vyskytovat, jsou nutná automatická skládka.

Důležité!Vložení mayevského jeřábu přímo do potrubí je zbytečné.V zařízení se neusadí vzduch.Instalace se doporučuje v bateriích nebo vertikálních stoupačkách.

Jak nainstalovat a seřídit ventil

Při nákupu spotřebičů zvažte velikost potrubí.Pokud na prodej nejsou žádné otvory s požadovaným průměrem, musíte si koupit adaptér.

Montážní vlastnosti:

 1. Na bateriíchnastavit jeřáby Mayevsky.V některých případech to umožní automatické úhlové odvzdušnění.
 2. Pokud ve větracím otvoru není žádný uzavírací ventil, musí být zakoupen.Uzavírací ventil by měl být nainstalován až do oblasti zasunutí větracího otvoru.Možnost montáže je vhodná pro sítě ústředního topení.
 3. Instalace je vertikální.Ochranný kryt směřuje nahoru.
 4. Pro instalaci se používá klíč.Dokovací s upevňovacím šestihranem.

Důležité!Není možné namontovat ventil na pouzdro pomocí pákového klíče.Hrozí nebezpečí poškození krytu, selhání zařízení.

Pokud jde o nastavení, ruční větrací otvory pracují otáčením ventilu, automatické v samostatném režimu.První z nich jsou uvedena do provozu v závislosti na výskytu známek síťového vysílání - hluk, špatné vytápění radiátorů, zvýšená spotřeba energie.Jeřáb Maevsky je otevřen pro odvádění vzduchu před spuštěním sítě po odstavení nebo výpadku, po výměně topných zařízení.Proto úprava zařízení není nutná.