8 způsobů, jak opravit prasklinu ve střešní břidlici

Přes širokou škálu střešních materiálů není dnes břidlice o nic méně populární než před několika desítkami let.Tato poptávka po pokrytí je způsobena relativně nízkou cenou.Kromě toho je význam materiálu velmi oprávněný, má-li střecha jednoduchou konfiguraci (1 - 2 svahy).Měli byste však vědět, že v průběhu času se síla břidlice významně snižuje, což vyvolává výskyt malých i velkých trhlin nebo děr.Proto se v článku níže naučíme, jak opravit prasklinu v břidlicové střeše nebo jak se vypořádat s otvorem v ní.

Obsah
Důvody pro zničení břidlice

Abychom nehledali odpověď na otázku, jak přilepit břidlici, měli byste vědětže díry nebo trhliny v ní se mohou objevit z různých důvodů, kterým lze zabránit.Ale ty hlavní jsou:

 • Opotřebení povlaku v průběhu času. Zpravidla se materiál po 10–15 letech stává křehčím, což vyvolává náchylnost k bodovému nárazovému zatížení (padající ledové větve, ovoce atd.).
 • Tendence břidlice akumulovat vlhkost v zastíněných oblastech střechy. V tomto případě, kde jsou potahové vrstvy vlhčí a nedochází k přímému slunečnímu záření, roste mech.Toto je obvykle severní strana střechy.Mech je destruktivní organickou látkouazbestový cement.
 • Nesprávně sestavený systém odvodnění střechy. Se stojatou dešťovou vodou v určitých oblastech střechy se začne pevnost povlaku snižovat, což časem povede k prasklinám nebo otvorům.Zde je třeba vzít v úvahu nedodržení provozních podmínek břidlice.To znamená, že pokud nebude dodržen úhel sklonu svahu, voda na střeše stagnuje.
 • Hrubé porušení při pokládání břidlicových listů. Zejména se jedná o použití jednoduchých hřebíků bez gumových těsnění k upevnění střešních listů a k nesprávnému pokládání desek, ve kterých nyní střecha působí konstantní napětí.
 • Neshoda otvorů pro hřebíky a šroubypři pokládání materiálu.Jsou-li příliš malé, kov, náchylný k sezónní expanzi, v průběhu času zničí strukturu azbestocementového plechu a na jeho povrchu se objeví díry, které je třeba obnovit.
 • Nesplnění podmínek pro přepravu a skladování nátěru. V tomto případě budou malé mikrotrhliny nejprve neviditelné, a pak budete muset hledat odpověď na otázku, jak uzavřít trhlinu v břidlici.

Důležité: Pokud všechny uvedené možné příčiny praskání na břidlici nejsou o vás, znamená to, že jste zakoupili nestandardní produkt, který byl vyroben s hrubým porušením technologie.Zejména by mohly být porušeny podíly složek, přidána krátká azbestová vlákna nebo nekvalitní konečné zpracování mletím /povlakem s redukcíobdobí jeho podpory.

Identifikujte závady na úrovni nebezpečí praskliny břidlice

K zobrazení praskliny na břidlicové fólii je třeba použít speciální teleskopická zařízení,protože takové porušení struktury ACL (azbestocementová vrstva) je pouhým okem obtížné pozorovat.Abychom pochopili, zda je nutné opravit střechu z břidlice a zda v ní jsou díry /štěrbiny /praskliny, je nutné zevnitř posoudit půdu a krokvový systém.To znamená, že podle vzhledu izolace a krokví můžete posoudit možné netěsnosti ve střeše.Důkazem toho budou:

 • Mokré a hnijící krokve;
 • Skvrny a plísně na izolaci nebo jiných součástech střešního koláče;
 • Skvrny v podkroví na konkrétním místě.

Je-li zjištěna netěsnost, je vhodné určit míru nebezpečí díry.Zvažte tedy typy trhlin:

 • Je-li trhlina umístěna ve spodním hřebenu střešní břidlice, je třeba urychleně obnovit střechu.Protože v průběhu času se voda jednoduše rozlije na hlavu obyvatel domu.Koneckonců, voda se v maximálním množství akumuluje ve spodních hřebenech materiálu střešní vlny.
 • Pokud se na horním hřebenu potahové vlny vytvoří díra, jedná se o méně nebezpečnou možnost, ale je třeba ještě zvážit, jak jsou trhliny v břidlico uzavřeny.
 • A konečně nejnepříjemnější z pohledu prognózy je příčná trhlina.Zde se může díra rozšířit na sousední vlny, kterépovede k rozbití celého povlakového listu.Proto je nejlepší jej úplně nahradit.

Důležité: Při opravách noste ochranný oděv.Protože azbestová vlákna jsou pro lidské zdraví toxická.

Oprava břidlicové plachty

Je třeba vědět, že jakékoli opravy manipulace s břidlicí by měly být prováděny až poté, co byla očištěna od zbytků a mechu, důkladně omyta a usušena.Kromě toho by měla být trhlina nebo díra odmaštěna bavlnou namočenou v rozpouštědle nebo acetonu.

Možnost opravy 1

Pokud nevíte, co opravit otvory v břidlicové, pak nejjednoduššía dědečkovou metodou, kterou můžete uzavřít mezeru, je použití bitumenového tmelu.Dříve byly zakryty pouze otvory ve stěnách domu nebo plotu /střeše.Vaří se jednoduše v kbelíku na hranici a roztaví se do viskózního stavu.Pokud se opravy provádějí v chladném počasí (s minusy), mělo by se k bitumenové hmotě přidat přibližně 10% těžby, takže tmel je plast.Trhlina postupně zaplňuje hotová směs a její hladina je zarovnána s plechem.

Důležité: je však třeba si uvědomit, že takový způsob, jak opravit praskliny v břidlici, není nejspolehlivější.Faktem je, že bituminózní tmel má tendenci expandovat při pozitivních teplotách a znovu se zmenšovat ve studeném stavu.V důsledku takové deformace po několika cyklech změnyteplota díry bude znovu vytékat.

Možnost opravy 2

A můžete použít směs cementu a písku, pokud nevíte jak a jak opravit otvory v břidlici.Chcete-li připravit směs, musíte tyto složky smíchat v poměru 1: 2.Hmota se zředí vodou na hustou zakysanou smetanu.Výsledné řešení zakrývá otvory a praskliny a listy, které ve stínu uschnou.Připravený opravený list lze natřít v požadované barvě.

Možnost opravy 3

Můžete také použít hotovou stěrkovou maltu k utěsnění střech z břidlice a nezasažených zvláštními vynálezy.Směs lze zakoupit ve specializovaném obchodě.Před aplikací musí být povrch trhliny nebo díry dobře natřen.Poté se na otvor nanese tmel a po šesti hodinách se přikryje kusem skelného vlákna.Na povrch je nanesena další vrstva tmelu, takže použití těsnicí kombinace šetří břidlici.

Důležité: Tmel lze nanášet pomocí špachtle nebo pistole.Je lepší provádět opravy za suchého počasí při silném oblačnosti, aby tmel mohl rychle schnout bez spěchu.

Možnost opravy 4

A zde, pro zakrytí břidlicové střechy, můžete použít směs cementu, azbestu a PVA lepidla.Taková hmota je velmi tažná a dobře zapadá do všech spojů a mezer břidlice.

Takže,připravíme směs:

 • Nejprve smícháme vodu a PVA lepidlo ve stejných částech.Vše dobře promíchejte, dokud nebude hladké.
 • Nyní smícháme cement a azbest v samostatné nádobě v poměru 2: 3.
 • Všechny složky se míchají do velmi husté zakysané smetany.
 • V oddělené nádobě připravujeme další roztok PVA ze tří částí vody a jedné části lepidla.
 • Zakončený, beztukový a suchý povrch trhliny zakrýváme výslednou směsí lepidla, cementu a azbestu.Horní tuk s dalším roztokem lepidla.A opět naneseme na vršek další dvě vrstvy azbestového cementu.

Možnost opravy 5

Tímto způsobem můžete uzavřít díry z hřebíků, které se v průběhu času rozpadly a nyní umožňují průnik vody.V takovém případě musíte vzít kus hliníkové fólie a odříznout ji podle požadované velikosti otvoru.Fólii namažte univerzálním lepidlem a vložte náplast na otvor.

Důležité: otvor pro samořezný šroub v tomto případě bude nyní muset být vytvořen na jiném místě na desce.

Volba opravy 6

Zde můžete pro latki použít cínovou mezeru nebo díru z hřebu.Kousek je z něj vyříznut, srolován do trubice a drcenem je vtlačen do díry.Plechovku je třeba berat tak, aby vyplnila otvor co nejvíce.Nyní je do plechové zátky vyvrtán otvor pro samořezný šroub a břidlice je upevněna na střeše pomocí vysoce kvalitního gumového těsnění.V tomto případě nebude voda pod střechou prosakovat.

Možnost opravy 7

Oprava děr v břidlicovém poli také pomůže obvyklé montážní pěně.Mistři jej používají k vyplnění trhlin a trhlin ve střešní břidlicové střeše.To je dobrá odpověď na otázku, jak opravit a uzavřít břidlicový list.Směs se nanáší na čistou a beztukovou udržovatelnou oblast, a tím uzavírá mezeru.Po vysušení je trhlina ošetřena tmelem a všechny jsou mazány epoxidem.

Možnost opravy 8

Řemeslníci často utěsňují trhliny v ATSL páskou z butylové pryže.Mimochodem, je to dobré pro malování, které umožní, aby vaše střecha neměla vzhled náplastí.Po očištění a odmaštění se páska položí na trhliny v břidlici.Je dobře lisovaná a po vysušení je malována v jakékoli barvě.

Důležité: břidlicová plachta s vloženými otvory a trhlinami bude trvat maximálně dalších 3-5 let.Proto je při první příležitosti lepší vyměnit potahovou vrstvu.V opačném případě mohou být náklady na obnovu shnilého krokvového systému mnohem vyšší než náklady na novou břidlici a práce na jejím nahrazení.